Editör Khal’ın Kaleminden: Sarıgül ve CHP

Haftalardır hatta aylardır CHP’nin en büyük gündemi Sarıgül’ün CHP’ye katılıp İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday adaylığını koyması.

1303_sarigul

Konu üzerinde bir çok spekülasyon, konuşma ve görüşme yapılmasına rağmen henüz sonuçlanmış bir gelişme bulunmamakta.

SARIGÜL ADAY OLURSA CHP İSTANBUL’U ALABİLİR Mİ?

Bütün CHP yönetimi ve CHP destekçileri Sarıgül’ün aday olmasını bekliyor ancak Sarıgül CHP içindeki geleceğini garanti altına almadan, gerekli teminatları almadan ve pazarlıkları sonlandırmadan CHP’ye katılacak gibi görünmüyor. Sarıgül 2014 yerel seçimlerinde seçimi kaybetse dahi CHP içinde önemli bir görevde kalmayı amaçlıyor. Peki nedir bu görev?

İlk etapta Sarıgül’ün hedefi genel başkan yardımcılığı. Daha sonraki süreçte ise genel başkan olmayı hedefliyor. Hedefine ulaşması için de 2014 yerel seçimlerinde kesinlikle İstanbul’dan aday olup yüksek bir oy miktarına ulaşması gerekli.

Hedefi bu kadar büyük koymuşken Sarıgül adımlarını çok yavaş ama bir o kadar da sağlam atıyor. Yerini sağlama alıyor ancak unuttuğu bir nokta var ki, işi bu kadar ağırdan alması CHP tabanındaki destekçilerini de şüpheye düşürüp destek payını azaltıyor.

SARIGÜL NE YAPMALI

Eğer Sarıgül CHP’ye genel başkan olmak istiyorsa, çok zaman geçmeden CHP’ye katılmalı ve büyükşehir belediye başkanlığı için ivedi şekilde çalışmalara başlamalı ve eğer ki seçimi kazanırsa da kesin suretle en geç bir dahaki yerel seçimlere CHP genel başkanı olabilir. Ancak CHP’ye katılım için geciktirdiği her gün onun aleyhine işlemekte.

CHP içinde Sarıgül için farklı düşünen kesimler bulunmakta. Kimisi Sarıgül’ü parti içinde görmek isterken kimi kesim Sarıgül’ü partide istemiyor. İleriki süreçlerde Sarıgül CHP’ye katılacak ve ilerde genel başkan olacaktır ancak önünde vermesi gereken en büyük sınav 2014 yerel seçimleridir ve bu seçimlerde İstanbul’da en az %30-35 bandında bir oy almalıdır.

 

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>